wtorek, 19 listopada 2019

Masaż u osób starszych.

Masaż osoby starszej.

Zabieg masażu w podeszłym wieku. 


Starzenie się ludności jest poważnym wyzwaniem dla społeczeństwa –  wymaga  się  zapewnienia
stałej opieki medycznej osobom w podeszłym  wieku.  Obecnie  w  Polsce osoby powyżej  65.  roku  życia to 13% całej populacji,  a  w  latach 2020-2030 prognozuje  się  wzrost do nawet 24%. W  populacji seniorów 11% stanowią osoby w wieku 80 lat i więcej i grupa ta również będzie powiększać się wraz z upływem lat. W związku z postępującym starzeniem  się  populacji coraz  częściej w praktyce fizjoterapeutycznej pacjentami  będą  osoby w podeszłym wieku, nie tylko obłożnie chorzy, ale także seniorzy ogólnie sprawni fizycznie, narzekający na towarzyszące starzeniu rozmaite schorzenia i dolegliwości.
Wykonywanie masażu u tych osób ma głównie charakter profilaktyczny i  służy  podtrzymywaniu aktualnej  sprawności  funkcjonalnej i psychofizycznej.
Masaż  jest  formą  oddziaływania na  organizm,  wykorzystującą  bodźce  mechaniczne  w  postaci  ucisku na tkanki w celu wywołania odczynu. 
Wykonywanie masażu  poprawa trofikę tkanek, zmniejsza dolegliwości bólowe, uelastycznia aparat więzadłowo-mięśniowy i zwiększa zakres ruchu w stawach. Dodatkowo wpływa na polepszenie samopoczucia i jakości życia pacjentów w starszym wieku.

Zasady wykonywania masażu 


Wykonując masaż, należy mieć na uwadze kilka podstawowych zasad. Jedna z nich mówi, że  do  każdego Masaż należy podchodzić indywidualnie. Oznacza  to,  że przed  wykonaniem zabiegu  terapeuta  musi  wziąć pod uwagę: wiek i stan  zdrowia seniora, przeciwwskazania do stosowania masażu, czy  pacjent  korzystał wcześniej z usług  masażysty oraz jak się  czuł po zabiegach.

Kolejna zasada stosowania masażu dotyczy siły  bodźca. Tutaj ma zastosowanie reguła Arndt-Schulza, zgodnie z  którą  należy dobierać  bodźce o  średnim  nasileniu  (dostosowane do indywidualnej reaktywności osoby masowanej) – działają one najkorzystniej.
Siła  masażu  powinna wzrastać wraz  z  liczbą  zabiegów, jednak należy mieć na uwadze, że naczynia krwionośne u osób starszych, zarówno powierzchniowe, jak i głębokie, wykazują tendencję do pęknięć i powstawania wybroczyn.  
Siła masażu musi być zatem dostosowana również do stanu naczyń chorego. Zalecane są techniki powierzchowne i delikatne, nie stosujemy oklepywania ze względu na dużą siłę oddziaływania na tkanki. Siła i rodzaj zastosowanych chwytów powinny zależeć od stopnia wydolności fizycznej pacjenta.

Organizm osób w podeszłym wieku, wskutek osłabienia fizjologicznych procesów wyrównawczych, zmniejszonej wydolności i  sprawności  przystosowawczej układów i narządów, może zareagować w  sposób  niepożądany na masaż. Dlatego bardzo ważne jest zaznajomienie się z aktualnym stanem układu krążenia przed każdym zabiegiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz